Przepuklina pachwinowa jest to przemieszczenie zawartości jamy brzusznej, najczęściej jelita, poprzez kanał pachwinowy. Objawia się pod postacią miękkiego niebolesnego zgrubienia i uwypuklenia (guza) w okolicy pachwinowej mogącego schodzić do moszny u chłopców i warg sromowych u dziewczynek. W pozycji leżącej guzek taki łatwo odprowadza się do jamy brzusznej, natomiast powiększa się przy płaczu dziecka, kaszlu, napinaniu mięśni lub wypróżnianiu się.
Przepuklina rzadko sprawia ból, ale bywa, że z jej powodu dziecko płacze, napina się, czasem ma wymioty. Dopóki jednak daje się ją odprowadzić, czyli bez trudu wprowadzić z powrotem do brzucha, nie jest groźna. Niebezpieczne jest dopiero tzw. uwięźnięcie przepukliny, które objawia się niemożnością odprowadzenia przepukliny, zatrzymaniem gazów i stolca, dziecko jest niespokojne, nieprzerwanie płacze, krzyczy, potem mogą dołączyć wymioty i ogólne osłabienie, skóra wokół przepukliny jest zaczerwieniona, a dotknięcie tego miejsca sprawia dziecku olbrzymi ból. Uwięźnięcie przepukliny jest bardzo niebezpieczne. W zaciśniętym jelicie ustaje krążenie krwi i może dojść do jego martwicy. W takim przypadku nie wolno zwlekać, tylko natychmiast jechać do szpitala.
Przepuklina, która nie więźnie wymaga planowego leczenia operacyjnego. U najmłodszych niemowląt zabieg należy odroczyć, o ile to możliwe, do ukończenia 3. miesiąca życia, wówczas operacje wykonywane są w znieczuleniu ogólnym w trybie chirurgii jednego dnia.
Przepuklina pachwinowa, która uwięzła wymaga zabiegu operacyjnego w trybie pilnym w ramach ostrego dyżuru.