Porady on-lineKategoria: moczenie dzienneCzy Enterococcus faecalis w cewce moczowej może byc przyczyną nietrzymania moczu o 12- latki?czy prawidłowy wynik badania MRI głowy i kręgosłupa wyklucza pęcherz neurogenny?
Aga zapytał 4 lata temu

Panie doktorze dzień dobry, jakiś czas temu na forum pisałam w sprawie mojej córki (problem nietrzymania moczu w ciągu dnia – zrobione usg, posiewy, rezonans głowy, dolnej części kręgosłupa, dobowa zbiórka moczu,przepływy cewkowe moczu bez zalegania,jedyna nieprawidłowość która wyszła to nieznacznie nieregularna krzywa mikcji), obecnie czekamy na badanie urodynamiczne. W międzyczasie wykonaliśmy badanie – posiew z cewki moczowej oraz z pochwy. Wynik w obu miejscach był następujący: Enterococcus faecalis – wzrost obfity, dodam, że wcześniej miała robione dwa posiewy moczu, które nie wykazały zakażenia. Córka dostała antybiotyk zgodnie z antybiotykogramem.Sytuacja na dziś jest następująca: nie popuszcza moczu od 5 dni po zakończonym leczeniu.Czy ta bakteria mogła być przyczyną zakażenia pomimo braku bakterii w posiewie moczu? Oraz czy badanie urodynamiczne jest zasadne przy wcześniejszym wykluczeniu przyczyn neurologicznych ( MRI głowy oraz dolnej części kręgosłupa), literatura podaje ,ze badanie urodynamiczne wykonuje się przy podejrzeniu pęcherza neurogennego, który sam w sobie nie jest jednostką chorobową a tylko objawem, innymi słowy musi być jakiś deficyt neurologiczny. Skoro córka miała MRI głowy i kręgosłupa oraz badał ją neurolog, który nie stwierdził żadnych prawidłowości, czy takie badanie jest zasadne? Innymi słowy ,czy prawidłowy wynik badania MRI głowy i kręgosłupa wyklucza pęcherz neurogenny?

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,
Prawidłowy wynik MRI głowy i kręgosłupa nie musi wykluczać pęcherza neurogennego w takim przypadku wskazane jest wykonanie badania urodynamicznego. Wyhodowana bakteria mogła być przyczyną zakażenia.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski