Porady on-lineKategoria: ostra mosznaJądro – wszczep
Karolina Waligóra zapytał 6 lat temu

Szanowny Panie Doktorze
moj 4 letni synek w wyniku błędu lekarskiego jako 10 dniowy noworodek  mając ostrą mosznę która nie została rozpoznana stracił prawe jądro. Jakie są obecne światowe standardy leczenia – chodzi mi o wszczep jadra/ protezy. Czy prowadzone są pracę nad nowymi ‘żywymi protezami’ wyhodowanymi np z komorek macierzystych które bedzie mozna przeszczepić? Gdzie mogę szukać takich informacji? Czy jakieś kliniki w USA zajmują sie tego typu działaniami
W jakim wieku należy przeprowadzić zabieg operacyjny w przypadku protezy. Czy lepiej jest wykonać go dwa razy (by uniknąć ewentualnych szkód na psychice chłopca czy raz jak będzie już nastolatkiem?
z poważaniem 
Karolina Waligóra
 

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 6 lat temu

Witam,
Sądzę, że takie prace prawdopodobnie są prowadzone gdyż ostatnio pojawia się wiele doniesień o wyhodowaniu narządów z komórek macierzystych. Jednak nie słyszałem aby udało się wyhodować w pełni funkcjonalne jądro nadające się do wszczepienia. Niektórzy proponują wszczepianie protezy jądra u małych chłopców a potem w miarę wzrostu wymianę na większy rozmiar. Ja uważam, że nie warto narażać dziecka na stres i ewentualne ryzyko powikłań związanych z kilkoma operacjami. Proponuję operację w wieku 15 -16 lat.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski