Porady on-lineMój synek (4,5 miesiąca) od urodzenia ma stwierdzone wodniaki jąder na podstawie USG
Iwona zapytał 6 lat temu

Witam,
Panie doktorze synek urodził się z wodniakami obu jąder. Na lewym jądrze wodniak się wchłania a na prawym cały czas rośnie. Obecnie synek ma 3 miesiące i tydzień. Po kolejnym usg na którym wyszło mocno wzmożone ciśnienie w jadrze prawym lekarze zdecydowali o operacji. Termin mamy na 28 lutego. 
Moje pytanie jest takie – czy powinno się od razu operować oba wodniaki? Czy z tym lewym który się jak narazie wchłania czekać? 
Czy taka operacja u 3 miesięcznego dziecka spowoduje że problem tego wodniaka już zniknie? Czy to może pojawić się ponownie? Jeśli tak, to jakie jest ryzyko?
I czy ogólnie sam pomysł operacji u tak małego dziecka jest dobry? Czy naprawdę istnieje ryzyko że coś się stanie w to jądro i operacja jest konieczna już teraz? Dodam, że ten wodniak jest ogromny. Każdy lekarz który to widzi jest w szoku, że u tak małego dziecka wystąpił tak duży wodniak (obecnie wielkość prawego jajka to jakieś 7cm na 4cm).
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 6 lat temu

Witam,
Tej wielkości wodniak może być wskazaniem do operacji. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Jeśli wodniak po stronie lewej “wchłania się” to proponuję jeszcze poczekać z operacją po tej stronie. 
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski