Porady on-lineKategoria: odpływ pęcherzowo-moczowodowyprawidłowe wymiary nerek w 28 tygodniu ciąży
Róża zapytał 5 lat temu

Witam. W 20 tygodniu ciąży na USG połówkowym wykryto, że mam pępowinę dwunaczyniową. Dostaliśmy skierowanie na dokładne specjalistyczne badania USG, aby sprawdzić czy przepływy są prawidłowe i echo serca. Serduszko jest jak najbardziej w porządku. Niestety okazało się, że jedna nerka jest mniejsza od drugiej, przez co dostaliśmy skierowanie na kolejne badanie kontolne w 28 tygodniu ciąży. Wczoraj byliśmy na tych badaniach i potwierdziło się, że nerka jest mniejsza. Ale oprócz tego lekarz powiedział, że obie nerki są mniejsze niż powinny i dodatkowo prawa jest mniejsza od lewej. Długość lewej nerki wynosi 27 mm, a prawej 18,6 mm, do tego jeszcze podobno są pogrubione ścianki pęcherza 3 mm i powiększony pęcherz, ale nie ma żadnych torbieli na nerkach ani nic z tych rzeczy. 
Następna kontrola za 4 tygodnie i USG specjalistyczne nerek. Prosze mi powiedzieć czy rozmiar tych nerek znacznie odbiega od normy i czy jest to bardzo niebezpieczne dla naszej córeczki. 
Dodam tylko, że nie mieszkamy w Polsce tylko w Holandii. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 5 lat temu

Witam,
O normy wielkości nerek w określonym tygodniu życia płodowego proszę pytać położnika prowadzącego ciążę. Ponieważ dodatkowo w pęcherzu obserwowane są zmiany więc konieczna będzie dalsza stała kontrola prenatalna.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski