Porady on-lineKategoria: wodniak jądraprzepiklina pępkowa i wodniak jądra u niemowlaka
Lidia zapytał 3 lata temu

Witam Panie Doktorze
 
moj 7 tygodniowy synek ma przepukline pępkową, która w ostatnichctygodniach sporo sie powiększyła i nawet jak brzuch nie jest napięty nie jest wklęsła.
Chirurg dzięciecy w poniedziałek zalepił brzuszek synka taśmami papierowymi…wiem, ze opinie co do plastrowania są podzielone. Tym bardziej, że syn ma też wodniaka na prawym i chyba lewym jądrze. Z tego co czytałam, w takim przypadku nie zaleca się plastrowania  z racji na pojewienie się przepukliny pachwinowej w skutek zwiększonego napięcia w brzuchu.
Lekarz potwierdził to lecz uznał, że plaster moze uaktywnic przepukline a nie spowodowac co oczywiscie jest jasne dla mnie. Zastanawiam sie tylko czy w tym momencie nie ryzykujemy szybszym pojawieniem sie przepukliny pachwinowej, nie “prowokujemy” jej pojawienia na zewnatrz. Oczywiste jest ze wolalabym jesli juz faktycznie syn ja tez ma aby pojawila sie jak najpozniej jak syn bedzie mial choc pare miesiecy.
Bede ogromnie wdzieczna za Pana opinie na ten temat. Czy powinnam dalej pozwolic na plastrowanie pepowiny pepkowej?

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam,
Jak Pani wspomniała zdania na temat plastrowania pępka są podzielone. Obawy o przepukliny pachwinowe są słuszne ale w medycynie nie da się wszystkiego przewidzieć.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski