Porady on-lineKategoria: wodonerczeWodonercze lewostronne , poszrzony moczowód na całej długości
małgosia zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, Panie Doktorze, chciałabym poprosić Pana o interpretację poniższych wyników , jestem załamana nimi , czy syn będzie musiał mieć założony jakiś cewnik na zewnątrz? . Z góry dziękuję za odpowiedz
Moj syn ma zastój moczu w lewej nerce z moczowodem poszerzonym na całej długości. Wada ta została stwierdzona juz w 30 tygodniu ciązy i potwierdzone po urodzeniu. Obecnie syn ma 10 tygodni i miał wykonane:
USG- które potwierdziło zastój oraz wynik: zwężenie przypęcherzykowe lewe.
Cystografia – prawidłowa , bez oznak cofania moczu.
Renoscyntografia :
Badanie scyntygraficzne rozpoczęto bezpośrednio po dożylnej iniekcji radioizotopu i prowadzono w projekcji tylno- przedniej w ciągu 21 minut. W pierwszej minucie badania rejestrowano scyntogramy z rozdzielczością czasową równą 2 sekundy, a w ciągu pozostałych 20 minut z rozdzielczością czasową równą 30 sekund.Bezpośrednio po podaniu radioizotopu pacjent otrzymał dożylnie furesemid w dawce 5mg.Znacznie wzmożona aktywność ruchowa dziecka w trakcie badania spowodowała istotne pogorszenie jakości zarejestrowanych danych.
 
Obie nerki uwidoczniły się jednoczasowo, położone typowo. Zwraca uwagę istotna różnica wielkości i stopnia zakontraktowania obu tych narządó1) a takżę wysoki poziom aktywności w obszarze tła pozanerkowego.
NERKA LEWA:
Wymiar podłużny 65mm, obrysy nerki nieco nieostre. Rozmieszczenie substancji radioaktywnej w miąższu nerki jest nierównomierne z obecnością słabo wyodrębnionego obszaru obniżonej akumulacji tejże substancji zlokalizowanego około wnękowo. UKM znacznie poszerzony, w przybliżeniu odpowiada ww, obszarowi. W dalszych zapisach widoczne jest duże a przy tym znacznie wydłużone zaleganie radioaktywnego moczu w obrębie jego stuktur, narastające powoli aż do końca badania.
NERKA PRAWA:
Wymiar podłużny 55mm, obrysy nerki gładkie. Rozmieszczenie substancji radioaktywnej w miąższu nerki jest nieco nierównomierne, jednakże bez obecności jednoznacznie wyodrębnionych zmian o charakterze ogniskowym. UKM nieco poszerzony z niewielkim i szybko ustępującym zaleganiem radioaktywnego moczu w jego obrębie.
ANALIZA KOMPUTEROWA:
Względna funkcja nerek: NL 45,4%  NP.:54,6%
Początek narastania krzywych reograficznych jednoczasowy. Krzywe niesymetryczne a przy tym wyrażnie zniekształcone artefaktyczniee; prawostronna wyższa w przedziale 0-2min.
Krzywa reograficzna lewostronna: Tmax=18,5min- znacznie wydłużony, Tmax1/2 nieoznaczalny
Krzywa reograficzna prawostronna Tmax=2,0min- PRAWIDŁOWY, Tmax1/2 =6,2min prawidłowy
 
WNIOSEK
Znaczne upośledzenie funkcji nerki lewej połączone z obecnościa zmian miąższowych oraz dużego a przy tym znacznie wydłużonego zalegania moczu w poszerzonych strukturach jej UKM.
Prawidłowa funcja nerki prawej przy obecności dyskretnych zmian miąższowych orawz niewielkiego i przemijaćego zalegania moczu w jej UKM.

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam,
Nie jestem w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi gdyż brakuje wielu danych: jaki jest stopień poszerzenia miedniczki i moczowodu w USG i jak wygląda moczowód w renoscyntygrafii oraz jaka jest dynamika zmian. 
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski