Porady on-lineKategoria: odpływ pęcherzowo-moczowodowyWyniki badania scyntygrafi statycznej nerek pytanie.
Marlena Czapnik zapytał 4 lata temu

Witam. Còrka w wieku 3 tygodni przeszła zum wysoka goraczka, okropne wyniki moczu I posiewu , sytuacja powtòrzyła się gdy miała 7 miesięcy wtedy wykonano cystografie, ktòra ujawniła refluks obustronny nerek  II/III stopnia. Od tamtej pory còrka jest pod opieką nefrologa w wieku 1,3 roku po odstawieniu furaginy zum znòw się pojawił I wtedy zapadła decyzja o ostrzyknięciu Deflonem zabieg został wykonany. Od tamtej pory còrka jest też pod kontrola urologa ktòry teraz còrka ma 2.8 lat zlecił scyntygrafie statyczną nerek.
Wynik: Obie nerki polozone w okolicy ledzwiowej nerka lewa nierownomiernie gromadzi DMSA-Tc-99m z oslabieniami wychwytu radioznacznika w biegunach. Prawa nerka nieco nierownomiernie gromadzi DMSA-Tc-99m z oslabieniem w biegunie gornym. Udzial nerki lewej w oczyszczaniu krwi z radioznacznika wynosi okolo 45% a prawej 55%.
Wnioski: 
Zmniejszenie udzialu nerki lewej w gromadzeniu radioznacznikaw korze nerek w porownaniu do nerki prawej. Niewielkie ubytki w obu nerkach z przewaga w lewej prawdopodobnie stany pozapalne. Wizyte u naszego urologa mamy dopiero za 2 miesiace, wiec chcialam sie dowiedziec co Pan mysli o wynikach corki I czy mamy przyspieszyc wizyte z powodu wynikow. Pozdeawiam

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,
Przyspieszać nie ma powodu. Na konsultację proponuję zgłosić się dodatkowo z aktualnym badaniem USG Układu moczowego.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski