Porady on-lineKategoria: wodniak jądraNieznaczny wodniak jądra
Aleksandra zapytał 6 lat temu

Dobry wieczór,
W związku z możliwością konsultacji on-line, chciałabym się dowiedzieć, co Pan Doktor myśli na temat nieznacznego wodniaka jądra prawego u dziecka 2 letniego (wcześniak 34 tydz.), komunikujący, w większości powiększenie o ok.1/3 względem drugiego jądra lub nieobecne. Jednorazowo epizod powiększenia większego (w momencie pierwszego zauważenia powiększenia jądra – około 8 miesięcy temu, od tego czasu stan j.w.).
Po konsultacji u lek. chirurga dziecięcego zalecono nam zabieg operacyjny, jednakże owa zmiana wydaje się być mała, bez cech bólowych, bez tendencji do powiększania. Spotkaliśmy się także z opiniami, iż możliwe jest samoistne wchłonięcie nawet w okolicy 3 urodzin. Jakie są Pana Doktora obserwacje?
Ewentualnie jak długo można czekać i liczyć na wchłonięcie zakładając, że wodniak nie ulegnie powiększeniu? Czy można jakoś pomóc w naturalnym zamknięciu tego przecieku?
 
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i wszelkie zainteresowanie.
Z uszanowaniem,
Aleksandra Czerwińska
 

1 odpowiedzi
drsmigielski Personel odpowiedział 6 lat temu

Witam,
Do 3. roku życia większość wodniaków wchłania się samoistnie więc można jeszcze obserwować tym bardziej, że wodniak jest mały i nie daje dolegliwości. Ale jeśli po ukończeniu 3. lat wodniak będzie się jeszcze utrzymywał to proponuję leczenie operacyjne. Innych sposobów leczenia nie ma.
Z poważaniem,
Mieczysław Śmigielski